Wielorazowe przedmioty użytku codziennego to temat, o którym słyszy się coraz częściej. Wciąż powstają nowe rozwiązania, a te już znane są dopracowywane i modyfikowane tak, aby były możliwie najwygodniejsze, praktyczne i trwałe.

Nie bez powodu WIELO zyskuje na popularności i każdego dnia zwolenników idei less waste i zero waste przybywa. Dlaczego wielorazowe jest super? Co takiego sprawia, że człowiek ma ochotę wejść w to głębiej i „zarażać” tym innych? Sprawdź sam!

 

Wielorazowe jest przyjazne dla środowiska

XXI wiek, to wiek plastiku. Tworzywa sztuczne, które swój początek miały zaledwie 150 lat temu zdążyły zalać już cały świat. Sytuacja pogarsza się z każdym dniem, a nasza planeta jest coraz bardziej obciążona. Ile jeszcze jest w stanie znieść? Tego nie da się się dokładnie określić, ale jest pewne, że wszystkie (nawet drobne) działania zapobiegawcze dają jej szansę na dłuższe i lepsze funkcjonowanie. Im mniej odpadów generuje człowiek, tym więcej czasu dostaje Ziemia. Wielorazowe rozwiązania, które służą latami, pomagając zaoszczędzić dosłownie górę śmieci.

Wyrobienie dobrych i często banalnych nawyków (jak np. zabieranie na zakupy własnych toreb wielokrotnego użytku) to duże odciążenie dla środowiska. Nawet plastikowe opakowanie, pudełko, torebka może posłużyć bardzo długo. Nie trzeba inwestować w ekologiczne przedmioty wykonane z dobrego materiału, jeżeli można użyć czegoś, co już mamy w domu. Każde ponowne użycie pozornie jednorazowego przedmiotu to ukłon w stronę Ziemi i wszystkich stworzeń na niej żyjących.

Wygoda bez końca

Ogromną zaletą wielorazowych produktów jest to, że się nie kończą. Przeważnie ich żywotność jest bardzo długa, szczególnie kiedy o nie dbamy. Kobiety, które używają kubeczków menstruacyjnych lub innych wielo-artykułów higienicznych nie muszą się martwić, że w czasie menstruacji ich „zapasy” się skończą. Raz skomponowany zestaw menstruacyjny będzie służył przynajmniej kilka lat.

Tak samo jest z wielorazowymi płatkami kosmetycznymi, wkładkami laktacyjnymi, pieluchami, podkładami do przewijania itd. Jeżeli z jakichś powodów zużyje się więcej niż zwykle, wystarczy po prostu wcześniej zrobić pranie. Co ważne, taki stan daje poczucie psychicznego komfortu. Po co niepotrzebnie dokładać sobie zmartwień i zaprzątać głowę obliczeniami, kiedy najpóźniej należy wybrać się do sklepu, aby nie zabrakło niezbędnych artykułów higienicznych?

Dokładnie z tą samą sytuacją spotykamy się w kuchni. WIELO jest zawsze w gotowości! Nie trzeba zawracać sobie głowy pamiętaniem o zakupie papieru śniadaniowego, żeby zabrać ze sobą do pracy kanapki. Ścierki nie skończą się, jak papierowy ręcznik, a tam gdzie jest dostęp do czystej wody można napełnić swoją butelkę. Nawet słomki do picia wykonane ze stali szlachetnej, pozwolą zaoszczędzić nerwów przy ataku histerii zbuntowanego dwulatka (z przymrużeniem oka), bo sięgając do szuflady nigdy nie zastaniemy pustego opakowania, słomka nie rozmięknie od napoju ani się nie złamie. Prawda, że brzmi wygodnie? A to tylko kropla w morzu.

Najlepsze wielorazowe słomki do picia – metalowe Ecostrawz.

 

wielorazowe podpaski
Na zdjęciu wielorazowe podpaski

Wielorazowe jest oszczędne

Znacznie łatwiej jest wydać pieniądze na paczkę jednorazówek niż na jedną wielo-sztukę w tej samej cenie. Jednorazowe stało się powszechnie znanym, bezpiecznym i lubianym przez społeczeństwo wyborem. Obawy przed wydaniem pieniędzy na produkt, który być może się nie sprawdzi są zupełnie zrozumiałe. A co jeżeli się sprawdzi? Możemy nie tylko zaznać odrobiny komfortu, ale również zaoszczędzić górę pieniędzy!

Z pozoru drogie wielorazowe przedmioty użytku codziennego generują oszczędności o charakterze długofalowym. Zdecydowana większość z nich zwraca się przynajmniej raz. Zamiast bezustannie wydawać drobne kwoty na jednorazówki, lepiej zainwestować na początek ze świadomością, że nowy nabytek niebawem wyjdzie nam na zero, a nawet na plus. Zapewne każdy zna fajniejszy sposób na wydanie zaoszczędzonych pieniędzy niż zakup jednorazówek, które posłużą jedynie przez moment by po chwili skończyć w koszu na śmieci.

Niektóre przedmioty są bardzo trwałe, nie zużywają się i mogą służyć latami lub nawet dożywotnio. Weźmy na przykład metalową maszynkę do golenia – wystarczy kupić jedną, a później jedynie wymieniać żyletki, których koszt jest już niewielki. Pozwala to oszczędzać drobne kwoty każdego dnia, a z nich zbierają się już konkretne sumy.

Metalowe maszynki do golenia Bambaw na wymienne żyletki.

wielorazowe maszynki do golenia

Zdrowe dla skóry i organizmu

Materiały używane do produkcji wielorazowych artykułów higienicznych są zdrowe dla skóry. Oczywiście nie wszystkie, bo na rynku można znaleźć różne rozwiązania, ale dostępność tych w 100% naturalnych jest wysoka.

Len, konopie, wełna, bawełna, jedwab – to materiały, które są dla skóry bardzo zdrowe. Pozwalają jej oddychać, a tym samym pozostawiają ją dłużej świeżą. Wyjątkowo wielki zachwyt budzą wśród osób, które zmagają się z chorobami skórnymi lub po prostu mają wrażliwą bądź problematyczną skórę.

Zapewne każdy choć raz miał nieprzyjemność poczuć na własnej skórze, jak zachowuje się ciało przy użyciu jednorazowej podpaski, wkładki, czy nawet ubrania z materiałów syntetycznych. Im wyższa temperatura, tym większy dyskomfort – ciało się przegrzewa i poci.

Naturalne materiały poza dostępem powietrza zapewniają również wyższą odporność na bakterie i grzyby. Są po prostu zdrowe dla ciała! Właśnie dlatego tak świetnie spełniają swoją rolę w czasie połogu i laktacji. Dzięki swoim właściwościom pomagają świeżo upieczonej mamie w szybszej regeneracji oraz dojściu do siebie po porodzie. Początek „drogi mlecznej” bywa często bolesny i stresujący. Poranione brodawki będą regenerować się znacznie lepiej, kiedy otulimy je materiałem przyjaznym dla skóry (wielorazowe wkładki laktacyjne znajdziesz tutaj). Również głowa będzie spokojniejsza z myślą, że maleństwo ssie pierś, która nie miała chwilę temu styczności z pełną związków chemicznych, jednorazową wkładką.

WIELO jest piękne!

Produkty wielorazowe cechują się niezmierną estetyką i nie mam tu na myśli jedynie tych wszystkich pięknych wzorów, które czynią je bardziej atrakcyjnymi.
Weźmy pod lupę choćby zwykłe, wszystkim znane, bawełniane torby. Widok świeżych warzyw, owoców lub pieczywa w foliowych siatkach nie budzi zachwytu, za to w WIELO już tak! Te praktyczne rozwiązania cieszą oko, a tym samym sprawiają, że ich stosowanie jest dużo przyjemniejsze.

Bez zapachu

Używając wielorazowych podpasek lub kubeczka menstruacyjnego można zapomnieć o przykrym wrażeniu węchowym. Nieprzyjemna woń wytwarza się w wyniku połączenia cieczy ze związkami chemicznymi zawartymi w podpaskach/wkładkach. Menstruacja bez zapachu to nic nadzwyczajnego, kiedy używa się wielorazowych artykułów higienicznych.

Substancje chemiczne zawarte w części chłonnej w połączeniu z cieczą pachną brzydko. Nawet jednorazowe wkładki laktacyjne nasiąknięte mlekiem (którego zapach powinien być przecież neutralny!) wymagają częstszej wymiany – nie ze względu na brak chłonności, czy higienę, a właśnie na zapach. Rodzice wielopieluchujący swoje pociechy doskonale wiedzą, że dziecięce odchody drażnią nos o wiele bardziej, kiedy lądują w jednorazowej pieluszce. Chemia potęguje nieprzyjemny zapach. Dla wrażliwych nosów niektóre dostępne na rynku jednorazówki pachną nieznośnie jeszcze przed użyciem. W przypadku WIELO sami decydujemy o zapachu, wybierając środek do prania.

Modne

Dbanie o ekologię jest teraz w modzie. Skoro ktoś może śledzić modowe trendy i ubierać się zgodnie z nimi, to dlaczego nie spróbować wielorazowych rozwiązań? Podążanie za modą na WIELO jest zdrowe, piękne, oszczędne. Pokazuje ludzką wrażliwość na otaczający nas świat i pogłębia świadomość ekologiczną. Mówi się, że ten trend nie przeminie, a będzie zyskiwał na popularności ze względu na potrzeby naszej planety.

Wielorazowe przedmioty stają się ulubionymi

Ciężko przyzwyczaić się do czegoś, co za chwilę nie będzie nadawało się do użytku i wyląduje w koszu. Tak jest właśnie z jednorazówkami – nie przywiązuje się do nich zbyt dużej uwagi. A jak jest z WIELO? Można to porównać do ubrań. Zawsze znajdzie się ta ulubiona rzecz, którą zakładamy najczęściej lub najchętniej, a także stara, znoszona już bluza, która służy do chodzenia tylko po domu, bo nie wygląda, jak kiedyś, ale żal wyrzucić.

Zupełnie naturalnym zjawiskiem jest przywiązywanie się do przedmiotów materialnych, które mamy szansę mieć na tyle długo, by je polubić. Jedne będą ukochane ze względu na wygląd, inne na funkcjonalność, a jeszcze inne nabędą wartości sentymentalnej.

Wielorazowe jest super

UWAGA, to wciąga!

Jeżeli masz ochotę zacząć przygodę i wprowadzić WIELO w swoje życie to zapraszam do sklepu Wieluszki.pl, gdzie znajduje się mnóstwo wysokiej jakości artykułów na dobry start. Uczciwie uprzedzam, że „wielorazowe” wciąga, pochłania i uzależnia – kiedy już się nadgryzie temat, nie można mieć dość i zaczyna się szukać kolejnych rozwiązań i ekologicznych zamienników.

Bez obaw, to dobry nałóg! 😉

Powiadom mnie o dostępności Damy Ci znać, gdy tylko produkt wróci na półki. Zostaw swój aktualny adres email.